На веб-сайті Міністерства освіти і науки були оприлюднені Умови прийому до вищих навчальних закладів України у 2014 році, які, як зазначено у документі, були затверджені наказом Міністерства освіти і науки України 29 жовтня 2013 року № 1510 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 31 жовтня 2013 року за № 1855/24387.
На основі цього документу кожен вищий навчальний заклад не пізніше 25 листопада 2013 року зобов’язаний розробити та затвердити власні правила прийому, які обов’язково погоджує їх з профільним Міністерством.
Характеризуючи затверджений документ, варто відзначити, що Міністерство освіти і науки не внесло жодних суттєвих новацій до Умов прийому, щоб зробити вступну кампанію наступного року більш прозорою і зрозумілою. Проблема штучного рейтингового списку жодним чином не вирішиться, а відсутність визначених інформаційних систем, які будуть проводити інформування громадськості про хід вступної кампанії за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти, може стати однією з найбільших загроз для прозорості та чесності вступної кампанії. Додатково пропонуємо зупинитися на найважливіших нормах Умов прийому-2014.
Терміни вступної кампанії залишилися майже незмінними:
1. прийом заяв та документів від осіб, що вступають на основі базової та повної загальної середньої освіти починається 1 липня, а закінчується, як і в попередні роки 31 липня. Однак для осіб, що мають складати творчі випробування, вступні екзамени, або проходити співбесіду у вищому навчальному закладі термін подачі документів обмежений 19 липня,
2. творчі конкурси проводяться у кілька сесій з 11 липня до 31 липня,
3. списки рекомендованих до зарахування оприлюднюються, як і у минулі роки, не пізніше 12.00 год. 1 серпня, 5 серпня та 8 серпня відповідно,
4.наказ про зарахування за державним замовленням видається не пізніше 15.00 12 серпня,
5.наказ про зарахування за кошти фізичних та юридичних осіб - не пізніше 26 серпня.
Кількість заяв, які може подати абітурієнт залишилася незмінною - 15. Абітурієнт може подати заяви не більше ніж до п’яти вищих навчальних закладів України та не більше ніж на три напрями підготовки (на три спеціальності) у кожному з них. Заяви, подані на один напрям підготовки (спеціальність) на різні форми навчання (денну/заочну), вважають фактом подання однієї заяви.
Відсутність будь-яких змін щодо такої кількості заяв та неприйняття пропозицій від різних експертів щодо введення пріоритетності заяв, які абітурієнт подає, призведуть до таких же наслідків, що і цьогоріч. Як показали результати дослідження, яке проводила ОПОРА після завершення вступної кампанії, лише окремим ВНЗ вдається під час трьох етапів рекомендацій до зарахування заповнити 50% місць державного замовлення, інша половина місць державного замовлення, а в деяких випадках і всі 100% - заповнюються у так званій "четвертій хвилі" або "конкурсі оригіналів". Таким чином на навчання за кошти державного бюджету зараховуються особи з меншими конкурсними балами, а особи з вищим - змушені навчатися на контрактній формі навчання. Така ситуація збільшує можливості для корупції при вступі. Попри неодноразове інформування Міністерства про таку проблему, видається, що орган нічого не планує змінювати.
Сертифікати ЗНО всіх років, починаючи з 2008 року є дійсними. Громадянська мережа ОПОРА неодноразово звертала увагу профільного Міністерства, що зрівняння результатів ЗНО за різні роки не є коректним та призводить до нерівного доступу до вищої освіти. Адже по-перше, оцінка абітурієнта є рейтинговою, тобто відображає місце абітурієнта серед результатів інших учасників тестування. По-друге, залишкові знання особи, що здавала ЗНО шість чи сім років тому з кожним роком зменшуються. З цього випливає необхідність у обмеженні терміну дії сертифікатів ЗНО одним чи хоча б трьома роками. Проте, наразі термін дії є необмеженим.
Подавати заяву на участь у конкурсному відборі абітурієнти можуть як у паперовій, так і електронній формі. Відповідно до Порядку подання та розгляду заяв в електронній формі на участь у конкурсному відборі до вищих навчальних закладів (затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України 29 жовтня 2013 року № 1510 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31 жовтня 2013 року за № 1856/24388) заяву в електронній формі мають право подати вступники, які не мають підстав для особливих умов участі у конкурсі і зарахуванні. Під особливими умовами розуміється наявність цільового направлення, прав на зарахування поза конкурсом, право першочергового зарахування, право на нарахування додаткових балів та ін. Обов’язковою умовою також точний збіг прізвища, імені, по батькові вступника у документі про освіту та в документі, що посвідчує особу, а для вступників на основі повної загальної середньої освіти - також у сертифікаті зовнішнього незалежного оцінювання.
Сертифікати ЗНО з яких предметів варто подавати на ту чи іншу спеціальність. Одразу варто зазначити що тут відбулися певні зміни. Як і кожного року, Міністерство у додатку до правил прийому визначає Перелік конкурсних предметів та творчих конкурсів при вступі на основі повної загальної середньої освіти до вищих навчальних закладів для навчання за освітньо-кваліфікаційним рівнем бакалавра. У цьому додатку перший та другий предмет є обов’язковими, а третій предмет обирається вступником (крім випадків, коли такий предмет визначений у Правилах прийому ВНЗ). Такий додаток пропонується і до Умов прийому 2014, однак для університетів, які мають статус дослідницьких, він є необов’язковим. Нагадаємо, в Україні наразі є 14 дослідницьких університетів:
- Київський національний економічний університет ім. В. П. Гетьмана;
- Київський національний університет ім. Т. Г. Шевченка;
- Львівський національний університет ім. І. Я. Франка;
- Національна юридична академія України ім. Ярослава Мудрого;
- Національний авіаційний університет;
- Національний гірничий університет України;
- Національний університет біоресурсів і природокористування України;
- Національний університет "Києво-Могилянська академія";
- Національний університет "Львівська політехніка";
- Національний університет "Острозька академія";
- Національний технічний університет України "Київський політехнічний інститут";
- Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут";
- Харківський національний університет ім. В. Н. Каразіна;
- Східноукраїнський національний університет ім. Володимира Даля
Ці університети мають право визначати перелік конкурсних предметів з числа тих, з яких проводиться зовнішнє незалежне оцінювання (зокрема, з української мови і літератури, історії України, всесвітньої історії, математики, біології, географії, фізики, хімії, російської мови, світової літератури та однієї з іноземних мов (за вибором): англійської, німецької, французької або іспанської). Однак, залишається відкритим питання, чи обов’язково такі ВНЗ повинні враховувати результати ЗНО з української мови та літератури. Це стане зрозмулим після оприлюднення правил прийому у таких ВНЗ.