ВМРК

Неділя, 19 Травня 2024, 06:26:56

Вітаю Вас Гість | RSS | Головна | Каталог статей | Реєстрація | Вхід


Що робити та куди звертатися, щоб змінити педагога-організатора?
Доброго дня!
У моїх дітей, які вчаться у невеличкій сільській школі на Закарпатті, в Перечинському районі, - педагог організатор-фахівець, що організує позакласну і позашкільну роботу - пенсіонер, яка вже більше 5 років на пенсії , при тому людина без будь-якої освіти взагалі - середня школа. Вона погано ставиться до учнів, часто ображає, готує різні заходи ще, здається по СРСР- ким стандартам і нормам ( про що свідчать результати цих заходів, як правило нудні, постійно одне й те саме), не застосовуючи новітніх методів і прийомів. Інколи по необхідності навіть заміняє педагогів, і це взагалі без педагогічної освіти, зауважу, що працює так все своє життя , і нікому до цього не має діла. Прошу порадити, що робити батькам, щоб вирішити цей абсурд?

Право на освіту - це право людини на здобуття певного обсягу знань, культурних навичок, професійної орієнтації, які необхідні для успішної життєдіяльності в умовах сучасного суспільства.

За положенням статті 53 Конституції України, право на освіту гарантовано кожному. Держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних закладах. Право на освіту гарантується кожній людині на принципах рівності, визначених статтею 24 Конституції України. Визнання права кожної людини на освіту відповідає, зокрема, Загальній декларації прав людини (стаття 26), Міжнародному пакту про екологічні, соціальні та культурні права (стаття 13).

На поставлене Вами питання, повідомляємо таке: Згідно чинного законодавства на сьогоднішній день не встановлено чітких вимог до посади вчителя, у деяких нормативних актах визначено лише певні характеристики, якими має володіти педагогічний працівник (вчитель). Вони зазначені у ст. 24 ЗУ "Про загальну середню освіту" де сказано, що Педагогічним працівником повинна бути особа з високими моральними якостями, яка має відповідну педагогічну освіту, належний рівень професійної підготовки, здійснює педагогічну діяльність, забезпечує результативність та якість своєї роботи, фізичний та психічний стан здоров'я якої дозволяє виконувати професійні обов'язки. У ст. 54 ЗУ "Про освіту" вказується, що особа має мати відповідну освіту, професійно-практичну підготовку та фізичний стан яких дозволяє виконувати службові обов'язки. У Постанові КМУ від 27 серпня 2010 р. N 778 "Про затвердження Положення про загальноосвітній навчальний заклад" дублюються вимоги які передбачені ст. 24 ЗУ "Про загальну середню освіту". Аналізуючи вище наведені вимоги, можна зробити висновок, що перш за все, вчителем може бути особа яка здобула педагогічну освіту, бажано вищу.

Закон України "Про освіту" передбачає професіональну, моральну характеристику педагогічного працівника, указує на те, що відповідність посаді педагогічного працівника визначається за результатами атестації. Порядок атестації педагогічних працівників установлюється Міністерством освіти і науки України.

Важливість і обов'язковість атестації педагогічних працівників, терміни її проведення, перелік кваліфікаційних категорій і педагогічних звань передбачені законами "Про загальну середню освіту" (стаття 27), "Про дошкільну освіту" (стаття 32), "Про позашкільну освіту" (стаття 25),"Про професійну освіту" (стаття 45).

Проведення атестації педагогічних працівників регулюється Типовим положенням про атестацію педагогічних працівників (зі змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту № 1473 від 20.12. 2011 р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.12 2010 р. за № 1255/18550), в якому визначені види атестації та її періодичність, повноваження, порядок проведення та реалізація рішень атестаційної комісії.

Згідно даного Положення, а саме п. 1.5., атестація педагогічних працівників навчальних та інших закладів є обов'язковою. У п. 4.1 . вказано, що педагог організатор, зобов'язаний мати повну вищу педагогічну освіту незалежно від спеціальності. А п. 6.3. передбачено: у разі прийняття атестаційною комісією рішення про невідповідність педагогічного працівника займаній посаді керівником навчального чи іншого закладу або органу управлінням освітою може бути прийняте рішення про розірвання трудового договору з додержанням вимог законодавства про працю. Розірвання трудового договору за таких підстав допускається у разі, якщо неможливо перевести працівника за його згодою на іншу роботу, яка відповідає його кваліфікації, у тому самому закладі (установі). Наказ про звільнення або переведення працівника за його згодою на іншу роботу за результатами атестації може бути видано лише після розгляду його апеляцій (у разі їх подання) атестаційними комісіями вищого рівня з дотриманням законодавства про працю.

У Вашому випадку необхідно звернутися до директора школи із заявою про те, щоб відсторонити вчителя від педагогічної діяльності до прийняття рішення атестаційної комісії про невідповідність займаній посаді, так як очевидним є порушення вимог стосовно педагогічної освіти.

Відповідно до ч.1 ст.26 ЗУ "Про середню загальну освіту", трудові відносини в системі загальної середньої освіти регулюються законодавством України про працю, Законом України "Про освіту (1060-12), цим Законом та іншими нормативно-правовими актами. Згідно Кодексу законів про працю, а саме ст.40 передбачено 8 підстав для дострокового розірвання трудового договору. Серед цих підстав нас цікавить п.2 ч.1 вищевказаної статті: "трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом якщо виявлено невідповідність працівника займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок недостатньої кваліфікації…". Таким чином, трудовий договір з цією вчителькою може бути розірваний, якщо буде встановлено її недостатню кваліфікацію для виконання покладених на неї трудових обов'язків.

Крім того, відповідно до п.3 ст.40-1 передбачена додаткова підстава розірвання трудового договору - вчинення працівником, який виконує виховні функції, аморального проступку, не сумісного з продовженням даної роботи.

Стосовно іншого аспекту Вашого звернення, а саме того що ця вчителька заміняє інших вчителів, то ст. 30 Кодексу законів про працю передбачено, що працівник повинен виконувати доручену йому роботу особисто і не має права передоручати її виконання іншій особі, за винятком випадків, передбачених законодавством. Враховуючи той факт, що такі заміни здійснюються, а керівництво навчального закладу не реагує, то Ви можете звернутись особисто, чи разом з іншими батьками до відділу освіти районної державної адміністрації. Своє звернення, можна надіслати поштою, бажано рекомендованим листом, або вручити особисто особі, що працює у відділі освіти, проконтролювавши щоб його обов'язково зареєстрували у журналі вхідної кореспонденції. У своєму зверненні Ви маєте вказати про цей факт, та надати інформацію що підтверджує це, а також вказати, що такими діями було порушено ст. 26 Загальної декларації прав людини та ст. 13 міжнародному пакту про екологічні, соціальні та культурні права, та ст. 24 Конституції України. Інформацією може бути аркуш паперу де буде вказано про це, та який буде засвідчений підписами інших батьків. А порушення полягає у тому, що обмежено права Ваших дітей на повний розвиток як людини у зв'язку з тим, що навчає їх особа яка немає необхідної освіти, і таким чином вони перебувають у нерівних умовах з тими, кого навчають педагоги з відповідною освітою.

На останок зазначимо, що у випадку, якщо директор не відреагує на Вашу заяву, Ви також можете звернутися до Відділу освіти із аналогічною скаргою на вчительку та на небажання директора школи сприяти у розв'язанні цієї проблеми.

Сподіваємося, що наша консультація допоможе Вам у вирішенні проблеми та дякуємо за довіру!

Відповідь підготували консультанти юридичної клініки "Pro bono" при Національному університеті "Острозька академія" (НаУОА) - Оксана Пилипчук, Іван Піддубецький та Станіслав Шлюєв.

Куратор, керівник юридичної клініки "Pro bono" при НаУОА - Марія Цип'ящук.
Категорія: Юридична консультація | Додав: Muhaulyk (07 Травня 2013)
Переглядів: 499 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
avatar

Категорії розділу

Юридична консультація [12]

Вхід на сайт

Пошук

Наше опитування

Яка Ваша країна?
Всього відповідей: 16

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0